Slovenská nezamestnanosť

Autor: Andrea Almassyová | 21.11.2016 o 10:39 | Karma článku: 3,89 | Prečítané:  1390x

Slovenská nezamestnanosť je vyššia ako priemer v celej EÚ. Kde je hlavný problém? V slabej motivácií alebo vo vysokých nárokoch?

 „Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v septembri tohto roku 294 095 osôb, medzimesačne klesol o 626 osôb a medziročne sa znížil o 55 042 osôb,“ to je informácia, ktorá sa nachádza na nejednom internetovom portáli novín. Položme si otázku: Je naozaj možné znížiť nezamestnanosť o niekoľko tisíc? Mať prácu nie je v dnešnej povinnosť, je to možnosť zlepšiť svoju životnú situáciu o pár eur. Právo zamestnať sa má každý z nás. Otázne je len to či máme dostatočnú kvalifikáciu na miesto, o ktoré sa zaujímame. Po roku 1989 sa strašne veľa vecí zmenilo a mať maturitu na lepšie platené miesto už nestačí. Vzniklo mnoho centier, ktoré ponúkajú rôzne kvalifikačné či jazykové kurzy preplatené cez Úrady práce. Je len na ľuďoch či sa chytia možnosti niečo zmeniť vo svojom živote. Dovoz potravín z iných štátov „pochoval „ slovenské poľnohospodárstvo   a remeslo  ako mäsiar, inštalatér i čaluník sa dokonca na niektorých školách prestalo vyučovať, lebo  záujem nie  je žiadny. Naša krajina sa zamerala na pásovú výrobu, ktorá má vo väčšine podnikov nastavené vysoké normy. Tu sa môže zamestnať aj ten čo má výučný list. Potreba vyššej kvalifikácie nie je podmienkou. Ak má však človek vyššie ambície musí sa „otočiť“ iným smerom. Možnosť vzdelanie je opäť rovnaká pre všetkých, ktorí majú záujem. Samozrejme už je to aj otázka financií (vysokú školu Vám predsa Úrad práce nepreplatí). Je však otázne či trh práce dokáže uživiť toľko vysokoškolákov? Existuje mnoho portálov, ktoré denno-denne ponúkajú prácu nielen v rámci Slovenska ale aj v zahraničí. Ak máte čo ponúknuť zamestnávateľovi je šanca, že on Vám ponúkne to Vaše vysnívane miesto s platom, ktorý je vzdialený od minimálnej mzde. Dôležitá je aj motivácia zamestnanca napr. preplatenie  cestovných náhrad, či iné výhody. Preto je potrebné, aby každá strana (zamestnanec a zamestnávateľ)  mali čo ponúknuť. Ambiciózny človek má šancu aj v dnešnej dobe nájsť dobre platené zamestnanie. Tí čo sa však uspokoja s málom a vlastne nemajú ani potrebu sa niekde zamestnať nie sú uchádzači o zamestnanie. Ľudia, ktorým stačí mama hotel a celý deň dokážu preležať či prepiť v miestnych pohostinstvách sa vyhovárajú na zlú situáciu v tejto krajine a radšej budú nadávať na systém ako niečo zmeniť. Treba podotknúť, že ani cestovanie za prácou nie je dnes žiadna výnimka. Tu už musí človek kalkulovať či sa naozaj oplatí dochádzať za prácou niekoľko desiatok  kilometrov od domova ak Vám je ponúknutá minimálna mzda. Máme tu regióny kde prácu zohnať je problém a naozaj musia ľudia cestovať do vzdialenejších miest ak nechcú žiť v totálnej  chudobe. Dôležitým faktorom v regiónoch, ktoré majú málo pracovných miest je spojenie diaľnice medzi východom a západom. Mnoho investorov preto „zakotvilo“ na západe vo veľkých mestách kde je doprava prepojená touto cestou.

Na záver by som chcela povedať, že  slovenská nezamestnanosť, ktorá podľa slovenského ústredia práce klesá  je v našej krajine  dlhodobo vyššia ako priemer v celej EÚ, v ktorej miera nezamestnanosti vo februári tohto roku predstavovala 8,9 percenta.

Bc. A. Almassyová, študentka 2.ročníka externého štúdia Katedry politológie Trenčianskej univerzity A. Dubčeka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?